Kolo

Navigace

Na kole jsem pro zlepšení orientace zkusil od papírových map přejít k elektronické navigaci pomocí GPS, který hodně zjednodušuje orientaci v neznámém terénu, pokud si dopředu trasu připravím. Používám velmi jednoduché řešení s GPS bluetooth modulem i-Tec a mobilním telefonem S-65. Modul vydrží bez nabíjení 17 hodin, s telefonem je to horší, ten vydrží asi 6 hodin. Do telefonu jsem si vytvořil vlastní program. Nazval jsem ho GPSMap. Více o tomto programu na stránce na jeho stránce.

Když jsem ještě používal program odGPS naprogramoval jsem si do Excelu pár maker, které jsem nazval odGPS.xls, které používám dodnes. Umí načítat trasy z formátů odg (odGPS), plt (OziExplorer), txt (Kompass) a htm (webová stránka obsahující itinerář s GPS informacemi generovaná programem Cyklotrasy), uložit trasy do formátů odg (odGPS), kml (Google Earth) a plt (OziExplorer), optimalizovat počet bodů v trase se zvoleným zkreslením trasy, vytvořit statistiku nahrané trasy, vytvořit kalibrační soubory pro programy OziExplorer a MobiTrack z kalibračních souborů programu Map Calibrator.

Trasy

Trasy si většinou připravuji dopředu, protože display mobilu je přece jenom dost malý a hledat na něm v mapě cestu ke vzdáleným cílům je zdlouhavé. Další výhodou připravené trasy je, že vždy přesně vím, co mě ještě čeká.Brněnsko

Jesenicko

Rakousko


Samozřejmě ne všechno připravuji takto pečlivě. Spoustu toho co jsem připravil nebo i projel najdete na mém ftp serveru ftp://83.240.80.153/gpsdata/. Pro zobrazení statistik jednotlivých tras ve formátu plt můžete použít odGPS.xls, zobrazení v mapě (terénu) pak uvidíte přes Google Earth tlačítkem z odGPS.xls nebo přímo otevřením souborů kml.