Počítače

Právě teď pracuju na počítači 486DX4/100, 1,2 GB HDD, 16 MB RAM. Zvukovka OPTI 82C930, faxmodem Zyxel 28.8, CD-ROM 8x. Není to žádná extra rychlost, tak si pořídím Pentium. Zdá se, že tato úprava proběhne v roce 1998.
A když toho je moc, tak si sednu k 386DX/40. No a když je potřeba něco otestovat, pod stolem je skládačka 386DX/33, kde testuji různé HW prvky. Za chvíli se do toho pustím a zasunu síťovou kartu. Majitel ji nemohl rozběhnout, tak se o to budu snažit já. A nebo se při tom budu smažit? To je taky dost možné.
Čas od času si zaprogramuju v TP6. Je to už historie, ale proč ne. Pár zajímavých věcí jsem už vytvořil. Třeba podpora pro diáře CASIO. Jedná se o utlitky, které se občas hodí. Časem je zařadím na tuto stránku.
Tyhle stránky jsem tvořil v programu FlexED za podpory Pain Shop Pro.
Došlo k menší změně. To co jsem plánoval, to se stalo. Teď mám Pentium 300 MMX a 32 MB RAM. Ostatní příslušenství zůstalo zachováno. Ještě jsem si dokoupil scanner Genius.
(někdy v roce 1997)

Jéé, jak se na to tak s odstupem času koukám, tak tahle stránka nebyla spravována už dost dlouho. Odhadem tomu může být skoro deset let. Technika pokročila mílovými kroky vpřed a to, co jsem zde popisoval jako docela rychlý stroj, je již naprotá vykopávka. Ale co čert nechtěl , ke své bývalé mašině jsem se nedávno vrátil. Uklízel jsem sklep a v rohu, v jedné krabici jsem ji objevil. V trochu jiné konfiguraci, ale přece jenom funkční. 486/66DX2, 16 MB RAM, 2x 210 MB HDD, zvukovka Opti 82C930, dvě síťovky (SVEC FD0490, Realtek 8019), grafická karta Trident 9000 (512 KB). No není to nádhera? Srdce znalce starých vykopávek musí pookřát a to mé se zachovalo stejně. Sklep jsem již za posledních deset let navštívil několikrát, a bohužel jsem tam i uklízel. Myslím, že asi před půl rokem jsem provedl totální čistku a vyházel plno straých, ale funkčních základních desek, pevných disků a tak dál. Bohužel až potom jsem objevil stránky asz486, které se ve starém hardware vyžívají. Já mohl přispět do muzea, ale zatím jsem naplnil místní popelnice. Čas už nevrátím zpět, tak mohu jen douft, že si místní bezdomovci pod mostem zapaří pár starých počítačových her :-).

Když už jsem u straých strojů, tak musím poznamenat následující. Likvidoval se sklad, takže jsem levně přišel k notebooku Texas Instruments Extensa 450. Pětistovka disk, osm mega paměti, síťovka 3Com PCMCIA, WIndows 95 ale na této konfiguraci moc rychle nejedou, takže uvažuju o přechodu na Windows 3.11. Pravda je, že dodaný software a ovladače jsou právě pro WFW, takže si pomůžu.

A nyní zpět k 486/66. Jaký soft provozuji? Tenkrát jsem měl legálně zakoupen MS-DOS 6.22 a Windows 3.11. Zajímavé je, že ani po letech diskety nevzaly za své a programy jsem mohl znovu nainstalovat. Pro pořizování textů používám program MAT 3.0 a tabulky vytvářím v Quattru. Možná bych se měl zamyslet nad tím, jestli může starý počítač fungovat a být plnohodnotně využíván i v dnešní době, kdy se hardware mění častěji než spodní prádlo. Využíván jistě být může, ale o té plnohodnosti bych si dovolil částečně pochybovat. K této úvaze mě tak trochu dokopala návštěva serveru OSDOS. Úplně náhodu jsem tyto stránky objevil a ejhle, staré stroje se nevyhazují, mohou sloužit a poskytnout to, za co bychom museli jinak draze zaplatit.

Když se ješté vrátím k programovému vybavení, doinstaloval jsem si Calmiru, prográmek která starý desktop ve stylu WFS předělá do Windows95 nebo XP. Ale pak jsem tuhle nadstavbu zase odinstaloval. Když už starý stroj, tak se vším všudy. V době Windows 3.1x nebyl pojem Internet moc známý a když už, tak v oblasti prohlížečů jednoznačně kraloval Netscape. Já jsem se ale podíval k Microsoftu a stáhnul jsem si IE5. Ano, i pro 16ti bitové stroje mám internetový prohlížeč a poštovním programem. Hned jsem si ho vyzkoušel a ono to funguje.

Co je to Abandonware? O tomhle pojmu jsem slyšel, ale jeho význam mi nic moc neříkal. To se teď změnilo. Jsou to programy, které vznikly v dávné minulosti, dnes jsou zastaralé, výrobci již na tento produkt neposkytují podporu nebo výrobce úplně zanikl. Nejsem právník a tak nevím, jak se takovým softem může nakládat. Pokud by tyto řádky četl někdo z právně vzdělaných lidí, budu rád, když mi napíše. Na stránkách OSDOS jsem se dověděl, že Microsoft ani po letech nehodlá své staré programy uvolnit k používání, ale Software602 a další společnosti se k tomuto problému staví čelem.

V dobách DOSu musel být každý, trochu schopný uživatel i programátor.Později jsem přešel na Delphi, Visual Basic a trochu io PHP, ale starý TP6 od Borlandu mi tak nějak přirostl k srdci nejvíc. Snad právé proto, že jsem si ho koupil za své někdy v roce 1991 za pět a půl tisíce. Možná bych ještě vyhrabal fakturu, když bych se moc snažil. Protože se mé programátorské výtvory točily hodně kolem diářů Casio, zmíním se o nich právě tam. Tady bych se chtěl trochu rozpovídat o programu FSF, který uměl najít a opravit rastrové fonty. K čemu taková oprava fontu? V době, kdy veškeré programové vybavení bylo jen a pouze anglické, jsem zauvažoval nad tím, jak dostat české znaky třeba do programu Paintbrush, Framework III a nebo přímo do DOSu. Prográmek FSF (Find and Save Font) sloužil buď k nalezení, opravě a nebo vyextrahování písma. Tady najdete vlastní program, zdrojový kód a manuál. Další věc, ve své době hodně používaná, je převodník z T602 do RTF formátu. V době rozjezdu Windows a MS-Wordu se hromadně převáděly stovky dokumentů a u nás ve firmě to nebylo jiné. Program podporoval formátování (tučné, kurzíva, podržené, hodní dolní index). Písmo široké, vysoké a velké převáděl na styl Nadpis 1,2,3. Exportovala se i uživatelská písma 1 až 6, Elite a Condens. Jediné co program neumí a už nikdy umět nebude, je převod tabulek.

Později jsem napsal ještě program, který z CSV formátu vytvořil SYLK a za určitých okolností podporoval i makra. Takže na casiu se dalo psát česky a dokonce i připravovat podklady pro výpočty. Ale v dnešní době, kdy vládnou PDA, je Casio už jen hračka pro pár fanoušků. Je ale pravdou, že asi před půl rokem jsem viděl na veřejnosti člověka, který tento model ještě pouźíval. Kdyby se tu náhodou vyskytl někdo, kdo Casio diářům a organizérům propadl jako já, ať klidně mailne.
(27.11.2006 12:20)