Topaz Těšín

446.00625 ch1

nahoru dolu

Interaktivní dekorace:
Simulace přepínání PMR kanálů

Už jsi se někdy se mnou spojil?
Zadej svoji volačku a uvidíš, zda jsi v mém seznamu.

 

Vítejte na mých stránkách!

Jednou z celé řady mých zálib je vysílání v pásmu PMR. V převážné většině případů vysílám jakožto "portejbl" zejména v okolí Českého Těšína a na beskydských kopcích. Mé výzvy ke komunikaci tak můžete zachytit především na Karvinsku, Ostravsku, Frýdeckomístecku nebo i Opavsku.

K vysílání jsem si pořídil dvojici radiostaniček Sencor SMR 600, se kterými jsem velice spokojen - foto zde. S tímto modelem vysílačky jsem dosáhl svého prozatímního rekordu ve vzdálenosti spojení - 128 km a to během relace Dlouhé Stráně - Velký Sošov.

Můj historicky první portejbl proběhl v listopadu 2012 na kótě Hory v Českém Těšíně - Mistřovicích. V éteru je mě tedy slyšet poměrně krátce. K zálibě ve vysílání jsem se dostal, jak to tak bývá náhodou, když jsme s kamarádem hledali možnost, jak si občas zdarma na dálku poklábosit. Během hledání informací o PMR vysílačkách na internetu, jsem dříve nebo později nemohl nenarazit na stránky lidí, kteří vysílají jen tak pro radost, přitom se mnohdy osobně ani neznají a vzájemně soutěží v počtu navázaných spojení, což mě celkem zaujalo. Navíc při této činnosti putují po kopcích, aby se jejich signál dostal co nejdál. Jelikož já chodím po horách velice rád, hned jsem pochopil, že se tato outdoorová aktivita dá krásně spojit s technickou zálibou jako je právě komunikace v pásmu PMR. I proto mě vysílání velice rychle, jak se říká, "chytlo". Základům radioamatérské komunikace jsem se naučil z materiálů dostupných na netu. O něco později jsem se prostřednictvím radiotechnické literatury začal seznamovat i s technickými detaily vysílání.

Od poloviny září 2013 mohu komunikovat i na sdílených frekvencích a od srpna 2014 také na CB. K vysílání na sdílenkách používám ruční radiostanici Baofeng UV-5R, ke spojením v pásmu CB vozidlovou stanici Intek M-550. O složení zkoušek pro HAM pásma prozatím neuvažuji.


Novinky

[30.1.2016] Doplnění deníků.

texty, foto, webcoding: Topaz Těšín