FMS kabel pro USB rozhraní

Jaké výhody přináší toto USB řešení ?

  • Ovládání nejen FMS a letových simulátorů, ale i her, které pracují s joystikem
  • Pracuje s PPM signálem obou polarit (není nutno signál invertovat)
  • Jednoduchá instalace
  • PNP (Plug and Play) plně podporované operačním systémem
  • USB rozhraní postupně zcela vytlačuje sériové COM rozhraní (hlavně u notebooků)
  • Napájení přímo z USB kabelu (možno i z pasivního hubu)

   Proč opět nový druh komunikačního kabelu? Někteří výrobci notebooků totiž nedávají do svých zařízení sériové rozhraní. Začínají se orientovat na zařízení USB, IEEE 1394, BlueTooth aj. Je to na jednu stranu škoda, protože zařízení se sériový m portem je stále mnoho. Na druhé straně zařízení USB, pokud jsou skutečně PNP (zastrč a hraj a ne zastrč a plač) umožňují využít systémové prostředky operačního systému.
   Firma Microchip před časem uvedla na trh mikroprocesor, který má integrováno rozhraní USB 1.1. Jeho přenosová rychlost 1.5 Mbs plně dostačuje. S dodávanými knihovnami je pak poměrně jednoduché, aby se zařízení chovalo jako plnohodnotné PNP zařízení k operačnímu systému (odzkoučeno na W2K a XP). Zbývalo použít a upravit kód ze zpracování PPM signálu a propojit ho na výstup USB. Vznikne tak jednoúčelové zařízení, které převede PPM signál z RC soupravy, sloužící většinou na propojení dvou souprav, na signály simulující pákový ovladač (joystick).

   Větší kapacita procesoru pak umožnila naprogramovat dekodovani vstupniho PPM signalu bez ohledu na jeho polaritu. Tuto vlastnost mohou ocenit např. majitelé vysílače Modela, kteří nemusí signál invertovat.

G2 s použitím procesoru Mega8

Přeprogramováním kódu pro mikroprocesor AVR Mega8 umožnilo zjednodušení a zmenšení desky plošných spojů. A konečně se mi snad podařilo napsat USB descriptor, který charakterizuje zařízení pro operační systém, pracující pod všemi verzemi MS Windows (včetně W8, které ale na mé počítače nesmí). CNC fréza pak umožňuje vyrobit naprosto přesné a dostatečně malé pouzdro.


Starší model.



Co budeme k propojení potřebovat.
Připojení k počítači je snadné. Nejprve připojíme pomocí USB kabelu PPM USB JOY. (RC souprava při prvním připojení nesmí být připojena). Operační systém sám pozná nové zařízení a zkonfiguruje si ovladač.


Pak se nám ve správci počítače objeví dva nové ovladače: FMSUB 1 a 2 (Joy 1 a 2).





   Připojíme RC soupravu a zapneme ji. Pumpičky začnou reagovat na pohyb ovladačů kanálů. Chce to trochu cviku než se správně nakalibrují jednotlivé kanály. Ale nakonec všechny potřebné pumpičky fungují jak mají. Kalibrace je stejná jako u ovladače PPJoy

výsledek kalibrace
sloupcové grafy reagují na namapované kanály
křížek osy X/Y je po kalibraci ve středu pole a reaguje na pohyb ovladače



   Konfigurace FMS

jako druh rozhraní zvolíme "pákový ovladač" "prostředky" zobrazí první dva pákové ovladače

Zde již může nastat několik situací. Pokud máte nainstalovány maximálně dva ovladače, uvidíte oba dva. Pokud je v tomto okamžiku FMSUSB odpojen, zobrazí se v příslušném okně text "není k dispozici". Stačí pak ovladač připojit k USB portu a vše je v pořádku.
V případě, že však máte nainstalováno více ovladačů (jako je tomu v uvedeném příkladu), může se Vám stát, že svůj ovladač neuvidíte. To je proto, že FMS zobrazuje první dva ovladače podle jejich ID v systému.
Proto opět spustíme Panel nástrojů, vybereme herní zařízení, kde zvolíme druhou záložku. Vybereme náš FMSUSB ovladač a změníme mu ID na 1 nebo 2. Tím se FMSUSB přesune na první nebo druhou řádku a můžeme opět pokračovat v nastavení FMS.


Poté nakalibrujeme výchylky, přiřadíme kanály k jednotlivým ovládaným zařízením, upravíme orientaci výchylek a můžeme směle odstartovat.

   Není joystick, jako joystick. Každý má své nastavení, různý počet ovládacích prvků, tlačítek apod. Někdy se může stát, že nebude možno zkonfigurovat simulátor nebo hru tak, aby jí RC vysílač ovládal vhodnými kanály. Nejjednodušší řešení je přemapovat pořadí vysílaných kanálů podle potřeby. Toto právě umí PPMUSBmanažer. Ovládání je snad intuitivní.

   Než zmáčkneme tlačítko "konfigurovat PPMJOY" musí být připojen PPMUSBJOY a zapnut vysílač.


Nastavení mapování kanálů.



Chcete-li si kabel objednat, kontaktujte mě na mém emailu.

   Kabel lze s úspěchem použít i k ovládání leteckého simulátoru RealFlight G2, případně G3

Budete zřejmě potřebovat pouze konfigurační soubor.


Omlouvám se trochu za to, že všechna obrázky jsou z anglických windows. Ale protože na počítači hlavně programuji neumím na otázku "Ano" v kdejakém okně odklepnout jinak než "Y". To jen na vysvětlenou.

6.VII.2013