Přehled parních lokomotiv podle konstrukce

Parní lokomotiva prošla dlouhým, více než stoletým technickým vývojem a postupně se stala dokonalým a spolehlivým strojem v železničním provozu. Pro rozdělení parních lokomotiv můžeme použít mnoha hledisek.

Podle celkového uspořádání jsou parní lokomotivy tendrové nebo s přípojným tendrem. Tendr je zvláštní vůz, trvale přivěšený za lokomotivu. Je v něm prostor na přepravu uhlí a nádrž na vodu. Tendrové lokomotivy mají tendr pro malé zásoby uhlí a vody vestavěny přímo v zadní části lokomotivy.

Zdrojem pohybové energie parní lokomotivy je parní stroj. Pohyb a síla parního pístu se přenáší na hnací a spřažená kola lokomotivy klikovým mechanismem. Podle druhu páry bývá parní stroj na mokrou nebo přehřátou páru. Podle pracovních stupňů má parní stroj jednoduchou nebo dvojitou expanzi, nazýváme ho též sdružený. Rozhodujícím hlediskem je i počet pracovních válců. Při jednoduché expanzi jsou lokomotivy dvojčité, trojčité, čtyřčité, při dvojité expanzi jsou lokomotivy dvouválcové, tříválcové a čtyřválcové. Nejběžnější a nejjednodušší uspořádání parní lokomotivy je dvouválcové. Někdy je však nutné při stavbě lokomotiv použít více válců zejména pro dosažení velké tažné síly. K víceválcovým lokomotivám patří také lokomotivy členěné, které mají dvě nebo tři soupravy soukolí se samostatným pohonným zařízením. Nejrozšířenější jsou dva systémy těchto lokomotiv, systém Mallet a systém Garratt.

Dělicím hlediskem může být i použitý rozvod páry. Rozvod parní lokomotivy musí umožňovat v širokých mezích změnu velikosti plnění parního válce a tím i výkonu lokomotivy, co nejhospodárnější využití páry v parním válci a změnu chodu lokomotivy bud’ vpřed nebo vzad. Používají se rozvody Heusingenův, který je nerozšířenější, Stephensonův a další.

Podle uspořádání pojezdu dělíme lokomotivy podle spřažení dvojkolí na dvojspřežné, trojspřežné, čtyřspřežné a vícespřežné. Pro tratě s velkým stoupáním už není možné používat adhezní pohon, a proto se používají speciální ozubnicové lokomotivy. V pohonné části mají zvláštní ozubený věnec, který při jízdě zapadá do ozubené tyče (ozubnice), položené uprostřed mezi kolejnicemi.