Lokomotivy řady 486.0 a 486.1

Na konci 20. let se, s rostoucí osobní dopravou, ČSD nedostávalo rychlíkových lokomotiv. To se týkalo zejména strojů úspěšné řady 387.0, jejichž nedostatek byl obzvlášť citelný na hlavním tahu Praha - Přerov, resp. Praha - Bratislava. Proto ČSD požádaly Škodovy závody i ČKD o návrhy a stavbu výkonnějších rychlíkových lokomotiv.

V roce 1933 vyrobila ČKD v soutěži o rychlíkovou lokomotivu tři velké lokomotivy řady 486.1. Tyto velké stroje vynikaly více velkou tažnou silou, než rychlostí, a uplatnily se více v dopravě osobních vlaků. Byly dodány celkem 3 stroje, které jezdily především v lokomotivním depu Praha-střed. Nátěr této vzhledově hezké lokomotivy byl hráškově zelený.

Úspěšnější byly v soutěži Škodovy závody s lokomotivou řady 486.0 ("Zelený Anton") Výrobu této výkonné a elegantní lokomotivy zahájily v roce 1933, od tohoto roku odebraly ČSD celkem 9 těchto strojů. Do roku 1937 také několik lokomotiv tohoto typu vyrobila i ČKD. Výrobě dalších strojů zabránila II. světová válka; po jejím skončení sice ČSD objednaly dalších 40 kusů, ale k dodávce již nedošlo, neboť Škoda Plzeň vyvinula řadu 498.0. Po roce 1950 lokomotivy prošly rekonstrukcí, kdy dostaly lokomotivy ještě mechanický přikladač a výfukové zařízení. Nejvyšší dovolená rychlost byla 110 km/h.

Před válkou byly 3 stroje depovány v Praze a jezdily na trati Praha - Česká Třebová, výjimečně zajížděly s rychlíky do Drážďan. Zbývající lokomotivy byly nasazeny v rychlíkové dopravě na Slovensku. Po válce přešly všechny lokomotivy do depa Bratislava, kde byly nasazeny v rychlíkové dopravě na hlavních trasách. V provozu se udržely do začátku 70. let, kdy byly nahrazeny elektrickými lokomotivami. Zrušeny byly v roce 1971. Lokomotiva 486.007 byla na konci 70. let odvezena do sbírky historických vozidel v České Třebové, po jejím zrušení byla převezena do MDC Bratislava. U příležitosti 150. let železnic na Slovensku byla zprovozněna v depu Vrútky.