FMS kabel a ovládání RC leteckého simulátoru,
aneb FMS a WIN2000, XP



Představovat modelářské veřejnosti letecký simulátor FMS by bylo nošení dříví do lesa.
   Abychom však využili úplného komfortu simulátoru (po něž byl bezesporu navžen), potřebujeme propojit náš počítač s RC soupravou. Tato skutečnost se zpočátku jeví vcelku snadná, neboť součástí distribuce simulátoru je i podrobný popis propojovacího kabelu.
   Ale co je dnes snadné, že? O první problém se postaral výrobce operačního systému. V dobách, kdy FMS začínal, většina z nás měla nainstalovány 98. Postupem času ale přeci jen mnozí z nás začaly používat vyšší verze OS, WIN2000 potažmo XP. A problém byl na světě.
   Jednoduché zapojení konvertující signál z RC soupravy na napěťové úrovně standardu RS232 (tedy sériového rozhraní), které stačilo ovladačům 98, však naráží na "preciznost dodržení normy" operačním systémům WIN2000 a XP již nestačí.
   Postupů, jak řešit nastalou situaci je několik. Máme velkokapacitní pevné disky a tak v principu není problém vytvořit duální boot se dvěma operačními systémy (např. 98 a XP). Pak, chci-li létat zabootuji 98, chci-li číst multisession DVD, zvolím si XP. Je to jednoduché a levné, vždyť kabel již mám. Je ovšem pravda, že bych měl mít licenci na oba operační systémy :o)
   Existuje však jedno elegantnější řešení. S moderními elektronickými součástkami lze vcelku snadno nevhodný signál upravit na vhodný.

Takhle vypadá nezpracovaný signál
vycházející z RC soupravy


a takhle vypadá po úpravě

   Za eleganci však musíme zaplatit. Buď si takový kabel sami vyrobíme, pak nás stojí cenu součástek a čas na výrobu, nebo ho prostě někde koupíme. Protože se živím jako programátor a nemám k elektronice a programování mikropočítačů daleko, vyrobil jsem si kabel sám. Jako základ jsem vzal jedno ze zapojení uvedené ve FMS. Jako srdce převodníku jsem použil mikroprocesor PIC12CXX od firmy Microchip, který nevyžaduje žádné vnější součástky. Abych byl schopen všechny součástky zabudovat do pouzdra sériového 9ti pinového CANON konektoru, raději jsem pro několik pomocných tranzistorů a odporů zvolil technologii SMD.


   Celá elektronika kabelu, jak vidíte, je napájena přímo ze sérového rozhraní. Napájení je zapnuto až v okamžiku, že spustíme FMS. Do té doby je elektronika bez napájení a snad se tak trochu zvětší životnost vlastního zapojení, ale spíše snad kapacita baterií v případě, že simulátor provozujeme na notebooku. (Kabel odebírá jen několik mA). Na druhém konci je připájen konektor příslušný naší RC soupravě. Všimněte si, že většina RC souprav má některé piny propojeny (4-5 Hitech, Futaba). To je proto, že tato propojka odpojí VF díl soupravy a tím se znatelně šetří odebíraný proud z baterií vysílače.

   Protože výstup splňuje požadavky na RS232, je kabel zcela nezávislý na operačním systému. Pracuje tedy jak na 98, Me, WIN2000 ale i na XP.

Chcete-li si kabel objednat, kontaktujte mě na mém emailu.

   Kabel lze s úspěchem použít i k ovládání leteckého simulátoru RealFlight G2.


   Ještě pro úplnost několik obrázků z konfigurace kabelu v simulátoru.



   Snad jsem některým z Vás odpověděl na otázku "proč můj kabel nefunguje pod XPčkama, ačkoliv fungoval po 98".
   Přeji mnoho nalétaných cvičných hodin na FMS a ještě více více bezchybných natrénovaných obratů v přírodě.