RC modely


Létám pro zábavu, nikoli pro adrenalin. Moje první "letadlo" byla EPP Delta. Nechtěl jsem zprvu mnoho investovat do modelu, který by dlouho nevydržel. Začátky byly těžké. Nebyl kdo by mi poradil, jak nastavit vysílačku. Ne, jak ji naprogramovat, to je hračka, ale jestli u Delty ovládat výškovku a "směrovku" jen levou rukou, nebo i pravou. První lety končily po několika minutách na zemi. A to jsem již měl něco nalétáno v simulátoru. Nebylo to dost.
Pak přišly další modely, složitější obraty, akrobacie a posléze úplný sen - vrtulníky. Vrtulník ovšem vyžaduje úplnou koncentraci, i letmý pohled stranou v nestřežené chvíli může znamenat katastrofu. Když jdu létat, tak nejdříve s vrtulníkem, pak končím s letadlem, to mi připadá neskutečně vláčné.

S tím, jak jdou ceny RC modelů a jejich zařízení dolů, nás modelářů přibývá. Dríve většina z nás prošla nějakým modelářským klubem. Dnes si prostě zajdeme do prodejny a za chvíli si neseme RTF model domů. Mnozí si pak ani nepřečtou návod a vyrazí s modelem ven. Někteří mají pocit, že máme svobodu a můžeme si tedy dělat co chceme. To je ale omyl. Pokud jste začátečníci, přečtěte si tuto modelářskou etiku. Zkuste se nad ní zamyslet. Pokud to s modelařením myslíte vážně budete ji jistě rychle sami prosazovat.

Hangár

Aneb s čím létám.

Droni

HELIiX V2
Vlastní model létajícího Hexacopteru nebo jak ho krásně nazvala manželka šestiťulník.

T580 quadrucopter
Komerční verze čtyřvrtulového drona s 12" vrtulemi.

čtyřrotorový FPV speciál
Nový celouhlíkový odlehčený čtyřrotorový dron pro FPV létání.

HubSan X4 mini quadrucopter
Nejminiaturnější verze quadrucoptery, kterou mám. Pro létání po pokoji. Nabíjí se z USB.

Letadla

Microbat
Microbat je moje nejoblíbenější letadlo. Chci-li si zařádit, je to to pravé. Dostatečně lehké, aby se dalo létat delší dobu, dostatečně těžké, aby se dalo létat za mírného větru. Akrobatické vlastnosti po vyvážení a seřízení jsou výborné. Alespoň pro mne. Navíc má, díky své váze, tu úžasnou vlastnost, že za 100% klidného vzduchu si mohu létat kolem hlavy a dělat úžasné pomalé přelety v několika metrech.

Elegant
Termický větroň. Co říci dále. Vychutnávat si majestátní klidný let téměř třímetrového modelu v hezké přírodě, neznám nic krásnějšího.

Dandy
Tento letoun na své ocenění stále čeká.

Vrtulníci

TRex 500
Karbonová verze vrtulníku jednoho z nejlepších výrobců vrtulníků, firmy ALIGN. Je to můj další krok do světa větších vrtulníků. Zřejmě moje poslední verze, která se dá rozumně provozovat na baterie.

TRex 450SE
Celokovová verze vrtulníku mě uchvátila svým provedením v provnání cena/výkon. Pro mě je to rozměrový přechod od létajícího hmyzu k vrtulníkům. S větším bych nemohl létat na blízkém hřišti. Musel bych mimo město, a to chce ještě více času.

MaxiR
Můj první vrtulníček. Nejprve v základní verzi, bez tuningových dílů, posléze dovybaven kovovými díly. Nikoli pro krásu ale pro funkčnost. Kovová cyklika, zesílená příčná hřídel, kovový podvozek.

Honey Bee King II
Firma E-sky navrhla tento zařilý model ve dvou provedeních. Já jsem získal jako karbonovou verzi, která je navíc osazena celokovovým tuningem. Rozměrově je to něco mezi mým MaxiRem a Trex450. Náhon vrtulky je ozubeným řemínkem.

Nine Eagles Solo Pro Micro Heli
Něco pro poletování po pokoji. Velice stabilní prostorově nenáročný minivrtulníček.

MiniZoom Pro V2
Tenhle minivrtulník s celokovovou hlavou a CCPM řízením je snad nejmenší svého druhu.

Lama V4
Dvourotorový vrtulník pro domácí létání. Díky své konstrukci je absolutně stabilní. Takřka nerozbitný. Slouží jako hračka, ačkoli létání s ním je velice přesné. Nelze od něho očekávat na co nebyl konstruován, tedy na nějaké rychlé létání. Rozhodně bych ho, nebo jemu podobný, doporučoval pro úplné začátečníky. Ale i zkušený modelář si s ním užije spoustu zábavy.


Dílna

Prvotní nastavení vrtulníku
Kdo začíná s vrtulníkem s cyklickým řízením je postaven hned zpočátku před nelehký úkol: základní nastavení modelu a vysílače. Pokud nemá ve svém okolí jiného vrtulníkáře musí se prokousávat řadou návodů. Já zde přidávám svůj postup. Nebude zdaleka vyčerpávající, ale pro základní nastavení vrtulníku a lehkouakrobacii bude jistě stačit.

CNC fréza
S jídlem roste chuť. Když jsem do dílny nainstalova malý soustruh netušil jsem, že několik let po něm bude následovat CNC fréza. Komerční typy mi nevyhovovaly jak cenou, tak provedením. Některé malé komerční jsem viděl, ale cena zdaleka neodpovídala kvalitě. Proto jsem se rozhodl navrhnot si frézu sám s pomocí prostředků 3D modelování programem Inventor.

Lion a LiPol akumulátory
Tyto články patří mezi perspektivní zdroje energie pro elektrické pohony modelářských zařízení. Známe je již delší dobu, protože se používají v mobilních telefonech, fotoaparátech, přehrávačích MP3 a jiných přenosných zařízeních. Jak se k nim máme jako modeláři chovat aby nám sloužily co nejdéle?

Kanály RC vysílačů
Jaké frekvenci odpovídá kanál našeho vysilače nebo naopak....

Módy RC vysílačů
V návodu k prvnímu vysílači jsem kdysi našel zmínku, jestli chci změnit mód vysílače do módu 2, že musím navštívit servisní středisko. Kdybych ale nevěděl, co to je, tak ať na to raději zapomenu. Jsem zvyklý na mód 1 a nedávno jsem se setkal s několika různými vysílači, které však byly všechny v módu 2. Jak je to tedy s těmito módy...

Modelářské soutěžní kategorie
Často slýcháme, že ten a ten vyhrál nebo že tento model je speciálně postaven pro v kategorii XYZ. Jaké to jsou?

PPM signál ve vysílačích
Některé starší vysílače nejsou vybaveny výstupem PPM signálu, který řada z nás používá pro připojení k leteckému simulátoru. Kde je signál ukryt v něterých z nich najdete na této stránce.

Manuály
Protože jsem mnohokrát trávil dlouhé hodiny u monitoru a hledal nějaké informace, tu nějaký regulátor, motor, vrtuli, vysílač apod. vznikl mi tak určitý dost chaotický adresář s výsledky hledání. Tento adresář zveřejňuji aby se jiným hledalo lépe.

Výroba rotorových listů
Vrtule u letadla, rotorové listy u vrtulníku patří mnohdy ke spotřebnímu materiálu. Zatímco vrtuli k letadlu pořídím od 30 do 100 Kč, sadu listů od prvních stokorun do prvních tisíc. Lze tuto investici zminimalizovat? Půjde to vůbec? Budou listy kvalitní? Bude s nimi vůbec možno létat? Jak? Článek popisuje výrobu laminátových listů.


RC foto

První pokusy
Zatím první nedokonalé fotografie pořízené z Delta křídla Toro 300. K fotografování byl použit miniaturní fotoaparát Mustek GSmart Mini.


Astro

Malá astronomická montáž
Jednoduchá astronomická montáž pro vedení fotoaparátu poháněná hodinových pérovým strojkem.

4.IV.201@