Elektronika


Řízení modelu z pohledu pilota
V současnosti velmi rychle expandující způsob ovládání modelu. Kamerou vybavený model přenáší online obraz, většinou doplněný telemetrickými údaji, přímo na displej nebo do brýlí pilota.

Skenery RC pásma
Skener pásma slouží k zobrazení aktivních kanálů modelářského pásma v blízkém okolí. Můžete tak zjistit, jestli někdo nevysílá na frekvenci Vašeho vysilače.
Divím se, že toto modelářské vybavení většina modelářů postrádá. Vždyť cena takového zařízení se pohybuje v relacích 1-2násobku modelářské baterie. Zvláště majitelé vysílačů v pásmu 40MHz jsou ohroženi modeláři RC modelů aut. Těch, jak ceny klesají, valem přibývá a bohužel jsou v omylu, že jejich pásmo nelze použít pro ovládání letadel. Myslím si, že je to chyba prodejců. Ti by jim tuto skutečnost měli klást na srdce, při prodeji každého vysilače. S příchodem 2.4GHz vysílačů dnes již zastaralé.

CAMPac/ClonePac moduly pro vysilače Futaba
Soupravy Futaba jsou vybaveny šachtou pro zasunutí externího paměťového modulu. Ten pak rozšíří vnitřní kapacitu pro uložení modelů. Zapojení 16K modulu zvládne každý zručný modelář. Pro 64K modul je již potřeba paměť přeadresovat mikrorocesorem.

Konektory RC souprav 1
Většina RC souprav je zespoda vybavena konektorem označeným jako "učitel-žák" nebo "trainer". Na jeho pinech je vyveden mj. PPM signál, který je předáván do VF dílu. Chceme-li připojit RC soupravu k počítači, potřebujeme vědět, na který pin je signál vyveden.

Konektory RC souprav 2
Jiný seznam osazení konektorů.

PPM vysílačů
Některé starší typy vysílačů nejsou vybaveny konektorem s PPM signálem sloužícím k připojení druhého vysílače (učitel-žák) ale pravděpodobně mnohem častěji pro připojení leteckého simulátoru.

Konektor učitel-žák (soupravy Hitec)
Zapojení propojivacího kabelu "učitel-žák" s konektory Hitec.

RC vypínač
Jednoduchý RC vypínač. Připojením na výstup přijímače můžeme ovládat (spínat) palubní zařízení. Já jsem toto zapojení použil pro spínání spouště fotoaparátu.

Indikace stavu baterí za letu
Jak jednoduše zjistit jaké máme okamžité napětí baterie za letu. K tomu slouží jednoduchý obvod.

FMS kabel a ovládání RC leteckého simulátoru v XP
Doba, kdy většina z nás měla doma operační systém Windows98, je téměř nenávratně pryč. S jeho odchodem ale nastal problém s ovládáním letových RC simulátorů, zejména pak FMS. Jednoduché hardwarové řešení již nestačí a musí nastoupit elektronická úprava signálu pomocí jednočipových mikroprocesorů.

Kabel FMS do USB rozhraní (hlavně pro W2K, XP)
Stále méně a méně počítačů, zvláště notebooků, je vybaveno sériovým rozhraním. Místo něj jsou počítače vybavovány rozhraním USB. Lze tedy připojit RC soupravu k počítači do rozhraní USB?

Nakupujete levně ?
Někdy mám pocit, že prodejci a výrobci modelářského vybavení musí vydělat za každou cenu. Někdy mě příjemně překvapí. Nerad se smiřuji s tím, když nakoupím zbytečně předražené zboží a zanedlouho vidím totéž i o polovinu levněji. A to nemyslím výprodeje nebo stánkový prodej.

Šroubky a matičky M2
Tuhle se mi zakutálela samojistná matička M2. Už jsem ji nikdy nenašel. Když jsem zjistil její modelářskou cenu, zašel jsem do speciálky se spojovacím materiálem. Jak jsem dopadl...

19.VII.2009