Malá astronomická montáž HS-1

Malá montáž - jaká a proč?

Důvod je jednoduchý. Pro potřebu astronomické fotografie s pomocí kratších teleobjektivů, případně univerzálního zoom objektivu bez nutnosti pointace. Jakmile uděláte několikasekundovou expozici s pomocí digitálního fotoaparátu zjistíte, že při vyšší nastavené citlivosti dostanete poměrně slušný obrázek. Spojením několika snímků do jednoho můžete docílit snímku, jako kdybyste fotografovali jeden snímek delší expozicí. Problém je, že obloha se otáčí a při delším ohnisku jiz hvězdy nejsou bodové ale krátké čárky (obloučky). Proto je potřeba s fotoaparátem otáčet synchronně s oblohou 1x za zhruba 24hodin. To běžně zařizuje nějaký motor poháněný elektronikou. Tedy zase někde nějaká baterie, kterou nesmím zapomenout dobít.
Od kamaráda jsem získal dva mechanické pérové hodinové strojky určené původně pro pohyb registračních 24hodinových nebo týdenních registračních teploměrů. Dlouho ležely v šuplíku a teprve když se mi v dílně objevila CNC fréza a ve fotobrašně vynikající stativová hlava B-3 TRIOPO, bylo o malé montáži rozhodnuto.
Nebudu se zde dlouze rozepisovat o výrobě, spíše je to fotografická dokumentace výroby. Na počátku byl opět Autodesk Inventor 2012, poté převedení modelu do NC kódu, kterému rozumí CNC. Výhodou CNC je, že si můžete vymyslet takřka jakýkoli tvar, který bych jinak nikdy nebyl schopen vyrobit.

takhle to začalo, 10mm duralvystřižený výkres, tady bude střed
spodní část horní deskyfrézování okraje
vnější osazenívnější profil - tady bude axiální ložisko
drážka pro kuličky (kulatá fréza průměr 1mm)spodní díl montáže se klube z 25mm duralu
za chvíli dl vypadnehodinový stroj na svém místě
kuličky v teflonové klecivnější distanční sloupky
sestavený pohonhotová montáž bez stativové hlavy
hotová montáž se stativovou hlavou TRIOPO B-3tady už chybí jenom fotoaparát

4.IV.2012