RC modely
Modelářská etika
Zakoupením RC modelu jste se dostali do rychle se rozšiřující rodiny modelářů. Neznamená to ovšem, že se automaticky stáváme modeláři. Modelář je nejen vlastníkem RC modelu ale i jeho pilotem a zároveň splňuje určitou etiku chování. Ta chrání nejen modeláře samotného, ale také modeláře v okolí a diváky. Pamatujme, že model je nejen drahý, ale při nedodržení bezpečnostních zásad se může stát i nebezpečný. Roztočené listy menšího vrtulníku se na obvodu pohybují rychlostí kolem 350km/h a mohou pracovat jako velmi ostré nože. Piloti vrtulníků: Vaše modely patří mezi ty nejnebezpečnější.
Spojení našeho modelu s vysílačem udržuje svazek rádiových vln. Každý vysílač, tedy i náš modelářský, podléhá legislativním zákonům. Pro potřebu modelářů jsou v naší republice vyhrazena frekvenční pásma 35 a 40MHz. Přičemž pásmo 35MHz je vyhrazeno pouze pro letecké modely (letadla, vrtulníky). Pro ostatní modely (auta, lodě, ponorky ...) je vyhrazeno pásmo 40MHz. Vysílače s frekvencí 40MHz jsou však povoleny i pro letecké modely. Vysílače 35MHz však nesmí být použity pro modely aut, lodí apod. Je to však pouze legislativa, technicky tomu nic nebrání. Legislativou je také upraven maximální vyzářený výkon vysílače a je zakázáno ho uměle zvyšovat. Chcete-li si vzít svůj model na dovolenou do ciziny, informujte se o povolených pásmech dané země.
Aby bylo možné ovládat současně více než jeden model v účinném dosahu vysílače je každé pásmo rozděleno do tzv. kanálů. Platí, že na jednom kanálu lze ovládat pouze jeden model. Sejdou-li se tedy modeláři se stejným kanálem, nemohou létat společně. Kanál lze změnit pouze změnou frekvence (v daném pásmu) vysílače s pomocí krystalu, kterým je vybaven každý vysílač. Stejný krystal je pak nutno vložit do přijímače. Krystaly pro vysílač a přijímač jsou však nezáměnné. Vysílačové jsou označeny, kromě frekvence, písmeny Tx, přijímačové Rx. Moderní RC soupravy se v poslední době začínají vybavovat modulem frekvenční syntézy, kde požadovaný kanál lze nastavit pomocí přepínače.
Změnou krystalu ale nedocílíme změnu pásma z 35 na 40MHz ani naopak.
Chcete-li ovládat pouze letecké modely, pořiďte si soupravu 35MHz. Chcete-li ale ovládat auta, lodě nebo případně i letecké modely, pořiďte si pásmo 40MHz. Ovládání leteckých modelů pásmem 40Mhz ale nedoporučuji. Mnohem snáz se při nedodržení pravidel, dostanete do kolize s automobilovými nebo lodními modeláři. Abyste obsáhli obě pásma není třeba kupovat si dva vysílače, stačí si dokoupit pouze druhý RF modul, pokud je ve Vašem vysílači výměnný.
A jak se chovat při příchodu na letiště, louku nebo blízké hřiště?
- Začněte již doma. Překontrolujte model, nářadí které si berete s sebou, dobijte baterie. Nejen pohonné, ale i přijímačové, pokud je používáte. Vysílač bez nabitých baterií také nebude fungovat dlouho. Překontrolujte zásobu paliva.
- Na místě si vychutnejte atmosféru. Pokud jste zde společně s jinými modeláři, obejděte je postupně a zjistěte si na jakém kanálu pracují jejich vysílače. Mnoho modelářů má svoji frekvenci (kanál), viditelně připevněn na anténě vysílače.
- Stane-li se že nějaký modelář má stejný kanál, musíte se domluvit a létat postupně.
- Máte-li kanál, který se liší jen o jeden, vyzkoušejte si raději na zemi, jestli nedochází náhodou k rušení sousedního kanálu.
- Nikdy nesaháme na cizí modely a modelářské vybavení.
- Model zásadně obcházíme, nikdy ho nepřekračujeme.
- Dáme divákům dostatek času aby si model prohlédli. Zároveň je seznámíme jak by se měli při vlastním letu chovat a nebudou nás vyrušovat z řízení modelu ani se nám lepit na záda.
- Důkladně zkontrolujeme mechaniku modelu. Jestli nejsou uvolněna táhla, jestli nespadlo očko z kulového kloubu táhla, u vrtulníků kontrolujeme napnutí ocasního řemínku, protočíme si ho celý jestli nechybí nějaký zub. Zvlášť pečlivě zkontrolujeme celou rotorovou hlavu.
- U vysílače nastavíme všechny přepínače do funkcí daného modelu určených pro start.
- Znovu zkontrolujeme, zdali není v okolí model o němž nevíme kdo ho pilotuje. V této situaci s výhodou můžeme použít skenery pásma.
- Pak teprve zapneme vysílač. Máme-li možnost nastavit na vysílači vypnutí motoru, učiníme tak.
- Zapneme přijímač. Tím většinou zapínáme celou elektroniku modelu.
- U modelů vrtulníku několik vteřin počkáme až se nám nainicializuje gyro. Po tu dobu s modelem nijak nemanipulujeme.
- Překontrolujeme jestli se hýbají všechna serva a jestli se hýbají na správnou stranu. Tuto kontrolu provedeme při každém letu. Nepoléháme na to, že jsme to již před chvílí udělali. Vyměnili jsme třeba baterie a omylem jsme povytáhli konektor od serva nebo se konektor uvolnil díky chvění modelu.
- Nepohybujeme se v rovině vrtule.
- Před přistáním upozorníme kolegy, že se k tomuto manévry chystáme. Obzvláště, když přistáváme s větroněm, který potřebuje mnohem delší dráhu.
- Nikdy nelétáme nad diváky.
- Jakmile dojde k nějaké krizové situaci, rozhodně křičte, ať upozorníte své okolí.
- Nesnažit se vytáhnout před kolegy, nenechat se vyhecovat diváky. Létáme to, co jsme se naučili a nové prvky jen v bezpečné vzdálenosti.
- A konečně : není slušné se někomu pošklebovat, když s modelem havaruje. Za několik minut se to totiž může stát i nám. Nemusí to být ani naše chyba, stačí když vypoví servo.
Chováme se tak, abychom svou aktivitou neomezovali aktivity jiných lidí. To platí dvojnásob u modelů s benzínovými motory.
Létejte pro radost, pro odpočinek, nechoďte domů z letiště s nervy nadranc. Modelaření je koníček, je to zábava.
S přáním stejného počtu řízených přistání jako startů
V.P.