TRex450SE

Základní technické údaje
  • Typ: celokovová verze s CCPM 120°
  • Průměr rotoru: 700 mm
  • Průměr ocasní vrtulky: 150 mm
  • Délka: 650 mm
  • Letová hmotnost: 783g (z toho 190g baterie)
  • Prijímač: Futaba R-607FS 2.4GHz FASST system
  • Regulátor: Jeti SPIN 33
  • Motor: ALIGN 3550KV, 6ti pólový střídavý motor, max.28A, 58g
  • Serva: 3x NARO +F HP BB (0,10 sec/60, 17 Ncm (1,70 kgcm), 10g, ložisko), S 3154 na vrtulce
  • Gyro: GY-401
  • Baterie: 2250 mAh 11,1V LiPol
  • Provedení: karbonový trup, kovová hlava, dvojitý Bell-Hillerův systém, CCPM 120°, 32 ložisek, systém autorotace
  • Výrobce: ALIGN Taiwan

Proč právě T-Rex?

Uchvátila mne celokovová pecizní konstrukce, dobrá ovladatelnost (pro mne dostačující), větší letová hmotnost než má můj MaxiR od které si slibuji možnost létat nejen za téměř úplného bezvětří. Konečně dostupnost a cena základních náhradních dílů. Kde dostanete za cenu pod 200 Kč dvě kovové ocasní trubky?

Stavba

Vrtulník je dodáván v elegantním kufříku. Jeho využitelnost po stavbě je sice problematická, protože je malý a sestavený vrtulník se do něho ani zdaleka nevejde. Stavebnice obsahuje předsestavenou hlavu, sestavy ocasu a části trupu. Za pomoci velice slušné dokumentace je sestavení modelu otázka dvou dnů.
Jediné, co jsem ze stavebnice nepoužil bylo nářadí. Dva šroubováky a imbus klíče. Ne že by se asi nedalo použít, ale jsem zvyklý na své, které se dá lépe chytit do ruky a mám tak větší cit při utahování šroubů. Je ale vidět, že výrobce myslel na všechno.
Nejprve jsem se přesvědčil, že ve smontovaných dílech výrobce zajistil šrouby proti povolení. Namátkou vybraných 8 šroubů bylo a ostatní jsem takto důkladně nekontroloval. Doufám, že se mi tato důvěra nevymstí.



[Klikni pro plné rozlišení]
[Klikni pro plné rozlišení]

Než jsem přistoupil k montáži, sehnal jsem si na Internetu co nejvíce fotografií smontovaného vrtulníku. Usnadnilo mi to rozhodnutí, jak namontovat serva a kudy vést kabely k přijímači. Jediný problém jsem měl se zadním servem cykliky. Nejlépe mi přišlo jeho umístění na levou stranu. Pak ovšem bylo nutno rozebrat vnitřní díl rámu, aby se servo dalo do výřezu snadno nasadit. Výrobce dokonce pamatoval ve výřezu na drážku pro prostrčení kabelu. Zvolená serva NARO +F HP BB pasovala do otvorů bez zbytečných vůlí.

Syn mi navrhl vlastní potisk. Ten jsme realizovali tiskem na transparentní samolepící fólii pomocí inkoustové tiskárny a nakonec zafixovali bezbarvým lakem.

TRex kabina



Smontovaný model je pak uložen v transportním kufru. Nejdříve jsem se rozhodoval, zda si mám transportní krabici vyrobit. Materiál Airconda je ideální, ale nakonec jsem podlehl a zakoupil originální kufr.


TRex v kufru

Lehký funkční tunning

Není toho mnoho. Ze zkušeností jiných modelářů, kterým praskal spodní díl rámu při tvrdším dosednutí jsem zakoupil duralový rám. Zatím jsem jeho vlastnosti neštěstí nevyužil. Původní černé držáky podvozkových lyžin jsem zaměnil za stříbro-modré v barvě eloxovaných kovových dílů.
umístění vypínače regulátoru SPIN33
Vypínač regulátoru SPIN33 jsem umístil do spodní desky.


Duralový spodní rám uchycení přijímače
Spodní duralová deska umožňuje lépe přichytit přijímač.


suchý zip na uchycení baterie
Baterie jsem se rozhodl umístit šikmo pod kabinu. Druhá možnost sice byla prohodit přijímač a baterie, ale tam by byla baterie uchycena mnohem hůře. Proti posunití je baterie fixována suchým zipem, protu odtržení páskem téhož zipu.

společně s vrtulníkem MaxiR
Takhle vypadá má provozovaná vrtulníková letka.

létání na Šumavě
A létání na Šumavě 2007.

Na jaře 2008 jsem zainvestoval a dokoupil jsem výměnný 2,4GHz modul TF-8 do své FF-9. Oba své větší vrtulníky jsem vybavil přijímači Futaba R6x7FS. Jednak zmizela anténa ke směrovce, ale hlavně mi ubyla starost s případným rušením. Přijímač i vysílač pracují naprosto spolehlivě. Přijímač jsem nalepil na přední část spodní desky a antény jsem vystrcil ze spodního otvoru v kabině.

26.VII.2008