|
Návraty parních lokomotiv
Myšlenka předvádět muzeální exponáty v provozu nebyla nic nového zvláště v oblasti dopravní techniky. Historické automobily a motocykly udržované a jezdící v soukromých sbírkách byly poměrné běžné. S dopravními prostředky vázanými na kolejovou trasu je to ovšem poněkud složitější. Také oficiální muzea jevila zpočátku pramalý zájem vystavit své exponáty nebezpečím na trati a ujišťovala veřejnost o nenahraditelnosti originálů. Opomíjela tím ovšem fakt, že prakticky všechny lokomotivy prošly dlouhým provozem a mají velkou většinu součástí již několikrát obnovenu či vyměněnu a že další rekostrukce či opravy nemohou na podstatě stroje tak mnoho změnit.
Zvláště u nás v 70. letech režim neměl zájem pustit na koleje, považované stále za strategickou záležitost, nějaké soukromé aktivity. Jediným povoleným koníčkem bylo železniční modelářství. První aktivity v 70. letech se soustředily na zachování úzkorozchodných lesních železnic (oravsko-kysucká, černovážská). Prvním pokusem o obnovení lokomotivy na běžném rozchodu byla rekontrukce mikáda 387.043, i když té době se ještě nenašlo smysluplné vyžití. Později, v roce 1978 byly neplánovaně opraveny lokomotivy 475.1142 a 498.106, s tím, že budou potom jako provozuschopné předány NTM v Praze. V r. 1979 byla jako poslední ještě opravena lokomotiva 477.043 v majetku Teplárny Malešice.
Po skončení běžného parního provozu začaly požadavky na mimořádné parní vlaky prudce stoupat. Provozuschopné parní lokomotivy se začaly objevovat na akcích pořádaných k různým výročím na železnici. V roce 1981 ke 130. výročí trati Praha - Drážďany se jich objevila již téměř desítka. Vedle oslav dnů železničářů a dalších okázalostí se postupně staly tradicí i vlaky na den dětí na začátku června. Později k nám začaly jezdit také skupiny zahraničních přátel železnice, kteří vyhledávali atraktivní parní lokomotivy. Domácí zájemci bývali v té době bráni na milost pouze jako splucestující.
Po roce 1988 začal jejich počet viditelně narůstat i díky uvolnování soukromých podnikatelských aktivit. Pro 150. výročí železnic v Brně v roce 1989 již bylo k dispozici celkem 17 provozních lokomotiv, přitom ve stejném roce bylo vypraveno přes 570 parních vlaků. V devadesátých letech počet vypravených parních vlaků dále stoupal, k čemuž přispěly nově rekonstruované lokomotivy, jejichž stav, včetně lokomotiv slovenských, přesáhl 30 provozních strojů.
|